EM-guld till Jenny Rissveds!
Det var ett tufft race och schweiziskorna samarbetade med varandra, berättade Rissveds efter tävlingen som också var hennes första seniormästerskap.
Hon vann efter att ha överraskat sina motståndare genom en tidig attack som hon sedan lyckades hålla in i mål.
Det är ju helt ofattbart alltså. Självklart fanns chanserna, men att få till det på ett mästerskap, det visar att hon är där uppe. Hon är en blivande världsstjärnam säger förbundskapten Anders Ljungberg.
Rissveds kraschade rejält i kvalet men lyckades ändå ta sig vidare till kvartsfinal som tionde bästa cyklist. Sedan gick det smidigare, först i mål i kvarten, först i mål i semifinalen. Och så utklassning i finalen. Schweiziskorna Kathrin Stirnemann och Ramona Forchini försökte samarbeta sig fram till segern, men Rissveds var först in i första kurvan och dominerade sedan ända in i mål.
Jag hade sett på heaten före att jag var starkast i dag. Jag hade inga speciella förväntningar inför EM men jag visste att jag kunde vinna, säger Jenny Rissveds.
Hon är så stark, så kall och så våghalsig. Det heter ju sprint för att det oftast blir en spurt på slutet men hon åkte i från alla i finalen, säger Anders Ljungberg.
Ett glas bubbel unnade sig Rissveds för att fira EM-guldet, som hon inte hade hunnit smälta riktigt på fredagskvällen. I stället fanns tankarna redan på lördagens crosscountry, där hon tävlar i U23-klassen. Och på VM i Sydafrika i augusti, där hon vill se en ännu större svensk succé.
Då hoppas jag att vi får två svenskor på pallen.
Världsmästaren Alexandra Engen avstod sprinttävlingen på midsommarafton på grund av förkylning.
Ett stort varmt grattis till Jenny Rissveds!
Foto: Thomas Rissveds
Du måste vara inloggad för att kommentera. Logga in