Lindgren letar efter känslan och Engen vilar
Den svenska XC-truppen till världscuptävlingen i Italien krymper. I nuläget kommer bara fem cyklister att tävla. Nyblivna europamästarinnan Alexandra Engen och junioren Erik Jonsson kommer inte till start.
Alexandra Engen: Nu blir det grundträning
Det kompakta tävlingsprogrammet och de långa resorna tar hårt på de tävlande. För Alexandra Engens del har EM- och SM-guldet tömt de mentala reserverna, vilket tydligt märktes förra veckan vid tävlingen i schweiziska Champéry. Jag satsar fullt på att vara i toppform till VM i Kanada förklarar Alexandra. Nu blir det grundträning, sen ska jag köra Cykelvasan innan jag reser med landslaget till Amerika för Cup-avslutningen och VM meddelar Alexandra Engen från bostaden i tyska Freiburg.
Emil Lindgren: Letar efter känslan
Läget är bra berättar Emil Lindgren, Rabobank-Giant Offroad Team, som gjorde säsongbästa förra veckan i Champéry. Jag tömde mina energidepåer rejält i Champéry och mitt fokus har legat på att fylla på ordentligt med energi. Träningen har varit bra här i Val di Sole och banan är riktigt tuff. Jag ser fram emot lördagstävlingen, vilken bjuder på branta klättringar och snabba utförslöpor. Inte så supertekniskt med vid höga farter blir den svår. Det talas om både regn och sol. Vid regn blir banan nog något av en löptävling. Jag tror dock på sol och full gas för min del säger Emil Lindgren som i första hand hoppas hitta den riktiga känslan i cyklingen. I Champéry visade han att han är på väg tillbaka. Skall den positiva trenden fortsätta för Emil?
Magnus Darvell: Formen är fortfarande bra
Var ute på äventyr idag med lugn cykling. Känns fortfarande riktigt bra. Har hört av Åsa Erlandsson att det inte ska vara några problem att ta sig runt banan. Imorgon provar även vi den meddelar Manus Darvell som i sitt premiärlopp med den svenska mästartröjan noterade säsongsbästa förra veckan i Champéry. Skall Rättviksbenen återigen vara grunden för ett nytt fint resultat?
Åsa Erlandsson: Prövar ett annorlunda upplägg
Är osäker på hur kroppen mår egentligen, men har kört banan några varv idag i alla fall. Hoppas få lite mer energi till lördagen och jag kommer att ta det lugnare, dagarna innan racet jämfört med Champéry, för att se om kroppen funkar bättre med ett sådant upplägg. Banan är ju mycket fysisk krävande med mycket klättring, vilket vanligen passar mig, men nu känns det som det kan gå hur som helst berättar Åsa Erlandsson, som hade en tung dag i Champéry för en vecka sedan.
Mattias Nilsson: Allt känns kanon
Läget är fint. Jag har varit ute på några fina träningspass här i Italien och allt känns kanon. Ser framemot lördagens drabbning. Då blir det åka av förklarar Mattias Nilsson som hittade fina formen till SM i Rättvik och då gick fort i Champéry av bara farten. Om resultatutvecklingen håller i sig, blir Nilsson en av kandidaterna till att köra i U23-klassen i VM.
Olof Jonsson: Siktar på att få komma med till VM
Toppresultatet i EM ställde direkt förväntningar på Olof Jonsson. Vid SM lyckades han inte helt fullt ut och i Champéry förra veckan bröt han. Skall Olof bli aktuell för VM krävs nog resultat på lördag.
Damernas lopp startar klockan 11:15 på lördag och herrarnas klockan 14:30.