Erfarenhet gav Hermida segern i Houffalize
José Antonio Hermida (Multivan Merida Biking Team) vann världscuptävlingen i Houffalize på söndagen. Han segrade före Manuel Fumic (Cannondale Factory Racing) som kopplade greppet om tävlingen direkt i starten men sedan tröttnade på slutet och blev passerad av spanjoren med ett varv kvar.
Det här var Jose Antonio Hermidas andra seger i belgiska Houffalize och han var mycket nöjd med sin tävling.
Det var det perfekta loppet. Jag var där bak på det första varvet för att åkare vurpade framför mig. Men efter förra veckan visste jag att jag var okej. Jag behöver bara tävla och ha tålamod, säger Jose Antonio Hermida.
Houffalize är en utav mina favorittävlingar, även trots att de ändrat nästan 80 procent av den. Jag fokuserade på att ha kvar benen och vara klar i huvudet och hämta in Manuel Fumic. Jag använde min erfarenhet i dag, berättar han vidare.
Oturen framme för Emil
Emil Lindgren (Rabobank – Giant Offroad Team) tog initiativ direkt från början och var med i tätgruppen direkt från start. Han var bland annat före blivande slutsegraren José Antonio Hermida. Det tycktes vara som upplagt för en lyckad dag för Emil. Allt fungerade enligt planen tills en medtävlande vurpade framför honom.
Jag hade ingen chans att komma undan, utan kraschade i honom och flög över styret. Landade så olyckligt att sjukvårdarna sände mig till sjukhuset för kontroll. Tack och lov så visade det sig att inget var brutet, men tre fingrar är oanvändbara ett par dagar, berättar Emil efter undersökningen.
Förste svensk i mål blev Magnus Darvell med placering 89. Han hade hittat sin rytm och gjorde ett förhållandevis jämnt lopp och var belåten och mycket trött i mål.
Det här var ju mycket bättre än i England förra veckan, noterade Magnus.
Strax efter Magnus kom lagkamraten Mattias Nilsson på 97:e plats.
Jag är helnöjd med dagens lopp, men jag kan inte riktigt fatta hur fort det går. Jag har visserligen plockat en hel del placering på slutet, men här kör man galet fort, sammanfattar Mattias Nilsson.
Andreas Danielsson, som coachar Alexandra Engen och Emil Lindgren var på plats i Houffalize. Han menade efter loppet att Alexandra Engen visade upp samma fina klass som senast i Dalby Forest och att hennes sätt att vända trenden i loppet till en stark avslutning lovar mycket gott. Naturligtvis tyckte han att Emil Lindgrens krasch var olycklig men han påpekade också att Emil hann visa att han är i god form och har kapacitet.
Världscupen, XCO #2 – Houffalize:
1 José Antonio Hermida (Spa) Multivan Merida Biking Team 1:44:19
2 Manuel Fumic (Tys) Cannondale Factory Racing 0:57
3 Wolfram Kurschat (Tys) Topeak Ergon Racing Team 1:25
4 Jaroslav Kulhavy (Tje) Rubena – Birell – Specialized Cycling Team 1:38
5 Ralph Naef (Sch) Multivan Merida Biking Team 1:54
6 Mathias Flückiger (Sch) Trek World Racing 1:57
7 Julien Absalon (Fra) Orbea 2:16
8 Christoph Sauser (Sch) Specialized Factory Racing 2:23
9 Sergio Mantecon Gutierrez (Spa) Trek-Lorca Taller Del Tiempo 2:29
10 Lukas Flückiger (Sch) Trek World Racing 3:14
11 Ruben Ruzafa Cueto (Spa) Orbea 3:39
12 Alexis Vuillermoz*(Fra) Lapierre International 4:05
13 Maxime Marotte (Fra) B H – Suntour 4:13
14 Roel Paulissen (Bel) Cannondale Factory Racing 4:41
15 Nino Schurter (Sch) Scott – Swisspower MTB Racing 4:52
16 Tony Longo (Ita) 5:01
17 Burry Stander (Saf) Specialized Factory Racing 5:02
18 Ivan Alvarez Gutierrez (Spa) Giant Italia Team 5:58
19 Johnny Cattaneo (Ita) 6:03
20 Moritz Milatz (Tys) Multivan Merida Biking Team 6:12
89 Magnus Darvell (Sve) Team Kalas 14:12
97 Mattias Nilsson (Sve) Team Kalas 15:01
152 Olof Jonsson (Sve) + 1 varv
156 Matthias Wengelin (Sve) Team Firebike – Drössiger + 2 varv
DNF Emil Lindgren (Sve) Rabobank – Giant Offroad Team