Datum spikat för Sverigetempot.
Jag råkade snubbla in på Sverigetempots-Facebooksida och såg att de hade spikat datum för starten nästa år. De har tidigare sagt att loppet ska gå under midsommarhelgen men nu verkar det som att starten går i två omgångar, den 25:e och den 26:e juni. För egen del innebär det här att det finns en chans att klämma in ett snabbpass runt Vättern innan starten.
Så här står det i deras senaste inlägg:
Nu börjar vi få ordning på planeringen inför Sverigetempot 2014. När hemsidan fått en uppfräschning kommer inbjudan att publiceras. Några nyheter vill vi passa på att släppa redan nu. Den viktigaste är att vi har fastställt datum för starten från Riksgränsen. Glöm alla gamla uppgifter om startdatum. Det är följande som gäller: Två startdagar, onsdag den 25 och torsdag den 26 juni sker starterna i olika grupper från Riksgränsen. Boendet blir nytt, det är Katterjåkk, två kilometer söder om Riksgränsen, som gäller. Det är den enda platsen med boende, matbutik och restaurang inom tre mil från startlinjen.
När det gäller banan, har ni redan sett en förändring mellan Tidan och Skövde. Ytterligare fyra-fem mindre ändringar arbetar vi med just nu. Allt för att öka säkerhet och trivsel

Glöm inte var ni hörde det först…
Antal kommentarer: 1
Robert
Äh Johan det måste finnas roligare lopp för dig att köra (jag vill så gärna vara snabbast i Backlura/Hässeby i ngt lopp).